- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
Technical Info
Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
£20.02INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
2Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3265MPN: 310-5200RRP: £28.60
LOGIN FOR TRADE PRICING£20.02INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 18 hours and 18 minutes
Share
LID: 1985
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
Waterway O-Ring - 140mm
Centre Discharge Volute Faceplate
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3262MPN: 805-0252
£7.06RRP:£7.85
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3264MPN: 310-5140
£24.49RRP:£35.15
Waterway Slinger Washer
For Use with Hi-Flo / Centre Discharge / Executive
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SLG-3271MPN: 313-1400
£1.49RRP:£1.99
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Product Details
Replacement impeller for the Waterway Standard Series Centre Discharge 48 Frame Wet End / pump. Pre - 2011.
Fits wet end P/N: 310-1141
Top Tip
When replacing an impeller we recommend you replace the shaft seal as well.
This impeller uses seal type PS-1000
Dimensions
- Diameter: 97mm
- Vane Gap: 18mm
Part Number
- 310-5200
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2HP |
| Dot Colour | White |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 5 |
| MPN | 310-5200 |
| Model | Centre Discharge |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 96 - 105mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 97 mm |
| Vane Gap | 18 mm |
| Intake Outer Diameter | 43mm |
| Total Length | 67mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.