- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
Technical Info
Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
£24.49INC VAT
30% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Standard Series Centre Discharge Impeller
1 ½Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3264MPN: 310-5140RRP:£35.15
LOGIN FOR TRADE PRICING £24.49INC VAT
30% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 10 minutes
Share
LID: 1984
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the Waterway Standard Series Centre Discharge 48 Frame Wet End / pump 1 ½Hp wet end
Fits wet end P/N: 310-1140
Top Tip
When replacing an impeller we recommend you replace the shaft seal as well.
This impeller uses seal type PS-1000 - see related listings
Dimensions
- Diameter: 98mm
- Vane Gap: 13mm
Part Number
- 310-5140
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1.5HP |
| Dot Colour | Yellow |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 5 |
| MPN | 310-5140 |
| Model | Centre Discharge |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 96 - 105mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 97 mm |
| Vane Gap | 13 mm |
| Intake Outer Diameter | 43mm |
| Total Length | 64mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.