Technical Info
Waterway Spa-Flo Impeller
£16.68EXC VAT
30% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Waterway Spa-Flo Impeller
SKU: IMP-4259MPN: 310-4060RRP: £23.83
LOGIN FOR TRADE PRICING£16.68EXC VAT
30% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Get it 01/09/2026Order in 101 days and 17 hours
LID: 1447
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the Waterway Spa-Flo 1Hp wet end / Pump.
Fits wet end P/N: 310-0700
Top Tip
When replacing an impeller we recommend you replace the shaft seal as well.
This impeller uses seal type PS-1000
Dimensions
- Diameter: 91mm
- Vane Gap: 10mm
Part Number
- 310-4060
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4060 |
| Model | Spa-Flo |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 90 mm |
| Vane Gap | 9 mm |
| Intake Outer Diameter | 47mm |
| Total Length | 80mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£8.32RRP:£9.05
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£8.32RRP:£9.05
Waterway O-Ring - 130mm
For Iron Might / Spa Flo Volute Faceplate
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3263MPN: 805-0248
£11.07RRP:£12.30
SKU: 3263MPN: 805-0248
£11.07RRP:£12.30
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£18.32RRP:£23.51
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£18.32RRP:£23.51
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£8.74RRP:£10.42
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£8.74RRP:£10.42