- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Hi-Flo Impeller - F Type
Technical Info
Waterway Hi-Flo Impeller - F Type
£24.49INC VAT
30% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Waterway Hi-Flo Impeller - F Type
3Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3257MPN: 310-4020RRP:£35.15
LOGIN FOR TRADE PRICING £24.49INC VAT
30% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 1963
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Hi-Flo Impeller - 3Hp - F Type
Genuine replacement Waterway impeller for the Hi-Flo range of wet ends. Similar to the executive impeller but diameter is less.
Always check your existing impeller measurements to confirm impeller.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 98mm
- Vane Gap: 12mm
Part Number
- 310-4020
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 3HP |
| Dot Colour | Green |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4020 |
| Model | Hi-Flo |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 96 - 105mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 98 mm |
| Vane Gap | 12 mm |
| Intake Outer Diameter | 47.5mm |
| Total Length | 80mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
Yan11/3/2016
Is this impellor for a 48frame of 56 frame wet end?
Rosie answered:
Hello,its for 48 Frame.