- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Hi-Flo Impeller - D Type
Technical Info
Waterway Hi-Flo Impeller - D Type
£19.37EXC VAT
30% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Waterway Hi-Flo Impeller - D Type
1 ½Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3255MPN: 310-4010RRP:£27.68
LOGIN FOR TRADE PRICING £19.37EXC VAT
30% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 2 hours
Share
LID: 719
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Hi-Flo Impeller - 1 ½Hp - D Type
Genuine replacement Waterway impeller for the Hi-Flo range of wet ends. Similar to the executive impeller but diameter is less.
Always check your existing impeller measurements to confirm impeller.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 93mm
- Vane Gap: 13mm
Part Number
- 310-4010
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1.5HP |
| Dot Colour | Yellow |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4010 |
| Model | Hi-Flo |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 86 - 95mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 93 mm |
| Vane Gap | 12 mm |
| Intake Outer Diameter | 47.5mm |
| Total Length | 85mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.