- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Hi-Flo Impeller - G Type
Technical Info
Waterway Hi-Flo Impeller - G Type
£20.02INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Hi-Flo Impeller - G Type
4Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3258MPN: 310-4050RRP: £28.60
LOGIN FOR TRADE PRICING£20.02INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 3 hours and 36 minutes
Share
LID: 1968
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-3255MPN: 310-4010
£23.24RRP:£33.21
Waterway Wear Ring - Hi-Flo
All Versions
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3270MPN: 319-1390
£5.46RRP:£7.80
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3256MPN: 310-4030
£23.21RRP:£33.16
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-3257MPN: 310-4020
£24.49RRP:£35.15
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-3254MPN: 310-4000
£20.00RRP:£28.57
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Product Details
Waterway Hi-Flo Impeller - 4Hp - G Type
Genuine replacement Waterway impeller for the Hi-Flo range of wet ends. Similar to the executive impeller but diameter is less.
Always check your existing impeller measurements to confirm impeller.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 97mm
- Vane Gap: 23mm
Part Number
- 310-4050
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 4HP |
| Dot Colour | Blue |
| Notable Markings | See More Info Tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4050 |
| Model | Hi-Flo |
| Rated HP | 4.0 - 6.0HP |
| Overall Diameter | 86 - 95mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 97 mm |
| Vane Gap | 23 mm |
| Intake Outer Diameter | 47.5mm |
| Total Length | 81mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.