- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Executive Impeller
Waterway Executive Impeller
Waterway Executive Impeller
Recommended Additions
5/8" / 15.8mm Shafts
For 2HP Pumps
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
Product Details
Waterway Executive Impeller - 4HP (New Style)
Genuine replacement Waterway impeller for the executive range of wet ends.
The new style impeller may look slightly different, but they are retroactive with the old impellers and will fit any executive volute housing.
Older Impellers are GREY, new version is BLACK.
The change improves the impeller's concentricity, reduces vibration which in turn reduces wear on the pump and more importantly improves performance.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 116mm
- Vane Gap: 12mm
Part Number
- 310-4190
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 4HP |
| Dot Colour | Blue |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4190 |
| Model | Executive Euro |
| Rated HP | 4.0 - 6.0HP |
| Overall Diameter | 106 - 115mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 107 mm |
| Vane Gap | 15 mm |
| Intake Outer Diameter | 60mm |
| Total Length | 88mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 55 mm |
Impeller Compatible With
| Shaft Seal | PS-1000 |
| Wet End - 56F | 310-1740 |
| Wet End - 56F | 310-1440 |