Technical Info
Waterway Executive Impeller
£26.47INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Waterway Executive Impeller
SKU: IMP-3250MPN: 310-4200HS Code: 8413910090RRP: £37.82
LOGIN FOR TRADE PRICING£26.47INC VAT
30% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Get it TuesdayOrder in 14 hours and 17 minutes
LID: 1973
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3248MPN: 310-4220
£23.17RRP:£33.10
SKU: IMP-3248MPN: 310-4220
£23.17RRP:£33.10
Waterway Wear Ring Euro Executive
1, 2 & 3Hp
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3269MPN: 319-1380
£5.49RRP:£8.47
SKU: IMP-3269MPN: 319-1380
£5.49RRP:£8.47
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3251MPN: 310-4190
£26.47RRP:£37.82
SKU: IMP-3251MPN: 310-4190
£26.47RRP:£37.82
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3249MPN: 310-4210
£26.40RRP:£37.71
SKU: IMP-3249MPN: 310-4210
£26.40RRP:£37.71
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3252MPN: 310-4180
£26.50RRP:£37.85
SKU: IMP-3252MPN: 310-4180
£26.50RRP:£37.85
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Product Details
Waterway Executive Impeller - 3Hp
Genuine replacement Waterway impeller for the executive range of wet ends.
Always check your existing impeller measurements confirm impeller. Or if you can't identify your executive impeller we recommend purchasing the 4hp version, most common impeller.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 116mm
- Vane Gap: 10mm
Part Number
- 310-4200
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 3HP |
| Dot Colour | Green |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4200 |
| Model | Executive Euro |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 106 - 115mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 106 mm |
| Vane Gap | 12 mm |
| Intake Outer Diameter | 60mm |
| Total Length | 85mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 55 mm |
Impeller Compatible With
| Shaft Seal | PS-1000 |