- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Executive Impeller
Technical Info
Waterway Executive Impeller
£26.40INC VAT
30% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Executive Impeller
2Hp
0 Reviews
SKU: IMP-3249MPN: 310-4210RRP:£37.71
LOGIN FOR TRADE PRICING £26.40INC VAT
30% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 1975
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Executive Impeller - 2Hp
Genuine replacement Waterway impeller for the executive range of wet ends.
Always check your existing impeller measurements confirm impeller. Or if you can't identify your executive impeller we recommend purchasing the 4hp version, most common impeller.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 116mm
- Vane Gap: 6mm
Part Number
- 310-4210
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2HP |
| Dot Colour | White |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4210 |
| Model | Executive Euro |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 116+mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 106 mm |
| Vane Gap | 6 mm |
| Intake Outer Diameter | 60mm |
| Total Length | 78mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 55 mm |
Impeller Compatible With
| Shaft Seal | PS-1000 |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.