- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Waterway Executive Impeller
Technical Info
Waterway Executive Impeller
£23.17INC VAT
30% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Executive Impeller
1Hp
2 Reviews
SKU: IMP-3248MPN: 310-4220RRP: £33.10
LOGIN FOR TRADE PRICING£23.17INC VAT
30% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 7 hours and 19 minutes
Share
LID: 718
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Waterway Wear Ring Euro Executive
1, 2 & 3Hp
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3269MPN: 319-1380
£5.49RRP:£8.47
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3250MPN: 310-4200
£26.47RRP:£37.82
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3251MPN: 310-4190
£26.47RRP:£37.82
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3249MPN: 310-4210
£26.40RRP:£37.71
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3252MPN: 310-4180
£26.50RRP:£37.85
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Product Details
Waterway Executive Impeller - 1Hp
Genuine replacement Waterway impeller for the executive range of wet ends.
Top Tip:
When replacing an impeller we recommend to replace the shaft seal as well.
Dimensions
- Diameter: 116mm
- Vane Gap: 6mm
Part Number
- 310-4220
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | Red |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 310-4220 |
| Model | Executive Euro |
| Overall Diameter | 116+mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 116 mm |
| Vane Gap | 5 mm |
| Intake Outer Diameter | 60mm |
| Total Length | 78mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 54 mm |
Impeller Compatible With
| Shaft Seal | PS-1000 |
Reviews (2)
Reviews (2)
Kerry Maughan11/17/2013
Older defective impeller was replaced by new one which did the trick. Good value for money.
chris bird5/5/2014
waterway replacement impeller did a great job
Questions & Answers
No questions have been asked yet.