- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX JA200 & TDA200 Impeller
Technical Info
LX JA200 & TDA200 Impeller
£18.07INC VAT
2% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
LX JA200 & TDA200 Impeller
2Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5827MPN: JA.TDA200.IMPRRP:£18.44
LOGIN FOR TRADE PRICING £18.07INC VAT
2% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 08/07/2026Order in 97 days and 1 hour
Share
LID: 1945
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the JA200 & TDA200 Pump / Wet End. Rated as 2Hp
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 113mm
- Vane Gap: 15mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B168-02 |
| Vane Count | 4 |
| Model | JA |
| Model | TDA |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 113 mm |
| Vane Gap | 15 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 80mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 49 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
C. RESIDANT2/11/2015
Hello, I'm looking for an impeler bath pump JA 200 whirlpool. size 113cm Can we buy this from your company? Best regards
answered:
Please see Quick Find Code; 5827