- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX LP300 & WP300 Impeller
Technical Info
LX LP300 & WP300 Impeller
£13.34INC VAT
98 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX LP300 & WP300 Impeller
3Hp
3 Reviews
SKU: IMP-5811MPN: LP.WP300.IMP
LOGIN FOR TRADE PRICING £13.34INC VAT
98 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 10 hours
Share
LID: 1944
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the LX - LP300 & WP300 Pump / Wet End. Rated as 3Hp
Note - Replaces older model impeller with a diameter of 120mm.
Dimensions
- Diameter: 115mm
- Vane Gap: 13mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 3HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B351-04 |
| Vane Count | 6 |
| Model | LP |
| Model | WP |
| Rated HP | 4.0 - 6.0HP |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 116 mm |
| Vane Gap | 12.5 mm |
| Intake Outer Diameter | 60.5mm |
| Total Length | 79mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (3)
Reviews (3)
Daz7/28/2017
Quick service item as described
Clive Barrett9/11/2017
Very quick from order to delivery. Well pleased thanks
Mark Furneaux 8/13/2020
Super fast service, with excellent products at reasonable prices.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.