- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX LP250 & WP250 Impeller
Technical Info
LX LP250 & WP250 Impeller
£10.41EXC VAT
46 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX LP250 & WP250 Impeller
2 ½Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5810MPN: LP.WP250.IMP
LOGIN FOR TRADE PRICING £10.41EXC VAT
46 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 4 hours
Share
LID: 1943
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the LX - LP250 & WP250 Pump / Wet End. Rated as 2 ½Hp
Dimensions
- Diameter: 110mm
- Vane Gap: 11mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2.5HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B351-21 |
| Vane Count | 7 |
| Model | LP |
| Model | WP |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 112 mm |
| Vane Gap | 11 mm |
| Intake Outer Diameter | 60.5mm |
| Total Length | 78.5mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 48 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.