- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX JA50 & TDA50 Impeller
Technical Info
LX JA50 & TDA50 Impeller
£18.07INC VAT
2% DISCOUNT
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX JA50 & TDA50 Impeller
0.50Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5824MPN: JA.TDA50.IMPRRP: £18.44
LOGIN FOR TRADE PRICING£18.07INC VAT
2% DISCOUNT
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it ThursdayOrder in 16 hours and 24 minutes
Share
LID: 2639
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the JA50 & TDA50 Pumps / Wet Ends. Rated at 0.5Hp.
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 94mm
- Vane Gap: 6.4mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 0.5HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | PA2 |
| Vane Count | 5 |
| Model | JA |
| Model | TDA |
Impeller Measurements
| Diameter | 95 mm |
| Vane Gap | 6 mm |
| Intake Outer Diameter | 44mm |
| Total Length | 60mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 39 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Circ / Whirlpool Pump - JA50 - ½HP
1 ½" Suction
70 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5743
£88.59RRP:£98.43
LX JA50 & TDA50 Impeller
0.50Hp
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-5824MPN: JA.TDA50.IMP
£18.07RRP:£18.44
LX Motor Cooling Fan - 103mm
Most Small LX Motors - White
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: FAN-5831
£35.99
LX Motor Bolt - M5 x 145mm
For Use with JA35 / JA50 / TDA50
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-5830
£1.49
LX Slinger Washer - Small
For JA35 / JA50 / TDA50 / WTC50 Motor Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SLG-5839
£0.99RRP:£1.10
LX Motor Plate Front
Fits JA35, JA50, TDA50
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAS-5828
£8.49RRP:£11.69