Technical Info
LX DH1.0 Impeller
£15.09EXC VAT
2% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX DH1.0 Impeller
1Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5844MPN: DH1.0.IMPRRP: £15.40
LOGIN FOR TRADE PRICING£15.09EXC VAT
2% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 14 hours and 36 minutes
Share
LID: 1941
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
LX Circ / Whirlpool Pump - DH1 - 1HP
1 ½" Suction
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5747
£97.08RRP:£107.87
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: WET-5840MPN: 5840
£30.82RRP:£45.41
Product Details
Replacement impeller for the LX - DH1.0 Pump / Wet end
Dimensions
- Diameter: 99mm
- Vane Gap: 9mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B312-18(01) |
| Vane Count | 5 |
| Model | DH |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 100 mm |
| Vane Gap | 9 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 60mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Circ / Whirlpool Pump - DH1 - 1HP
1 ½" Suction
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5747
£97.08RRP:£107.87
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: WET-5840MPN: 5840
£30.82RRP:£45.41
LX Motor Bearing Set - 6202Z & 602JRX
For DH1.0 Motors
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BEA-5846
£13.74