- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX JA150 & TDA150 Impeller
Technical Info
LX JA150 & TDA150 Impeller
£15.06EXC VAT
2% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
LX JA150 & TDA150 Impeller
1 ½Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5793MPN: JA.TDA150.IMPRRP:£15.37
LOGIN FOR TRADE PRICING £15.06EXC VAT
2% DISCOUNT
Out of Stock
Available to Back Order - Lead time to be confirmed
QTY
Get it 09/07/2026Order in 97 days and 8 hours
Share
LID: 2642
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the JA150 & TDA150 Pump / Wet End. Rated at 1 ½Hp.
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 113.5mm
- Vane Gap: 11.5mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1.5HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B168-150 |
| Vane Count | 4 |
| Model | JA |
| Model | TDA |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 113 mm |
| Vane Gap | 11 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 75mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 48 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.