Technical Info
LX JA100 & TDA100 Impeller
£15.06EXC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
LX JA100 & TDA100 Impeller
SKU: IMP-5826MPN: JA.TDA100.IMPEAN: 5060217151440HS Code: 8413910090RRP: £15.37
LOGIN FOR TRADE PRICING£15.06EXC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Get it 08/09/2026Order in 98 days and 14 hours
LID: 2641
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the JA100 & TDA100 Pump / Wet End. Rated at 1Hp.
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 94mm
- Vane Gap: 10.5mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B432-01 |
| Vane Count | 6 |
| Model | JA |
| Model | TDA |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 94 mm |
| Vane Gap | 10 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 64mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 47 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
LX Circ / Whirlpool Pump - JA100 - 1HP
1 ½" Suction
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5745
£95.71RRP:£132.93
SKU: PMP-5745
£95.71RRP:£132.93
LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
For JA/TDA100
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: WET-5835MPN: 5835
£36.66RRP:£54.58
SKU: WET-5835MPN: 5835
£36.66RRP:£54.58