Technical Info
LX EA350 Impeller
£16.03INC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
LX EA350 Impeller
1Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5857MPN: EA350.IMPRRP: £16.36
LOGIN FOR TRADE PRICING£16.03INC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 14 hours
Share
LID: 2643
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the EA350 Pump / Wet end. Also known as the EA350Y
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 96mm
- Vane Gap: 13.5mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | 350 |
| Vane Count | 5 |
| Model | EA |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
Impeller Measurements
| Diameter | 96 mm |
| Vane Gap | 13 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 65mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Circ / Whirlpool Pump - EA350 - 1HP
Self Drain - 1 ½" Suction
15 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5757MPN: EA350
£122.71RRP:£136.34
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5857MPN: EA350.IMP
£16.03RRP:£16.36
LX Wet End to Motor Bolt - M4 x 16mm - Pack of 4
For Use with EA350 / EA450 / WTC50
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: BLT-5858-4PK
£2.00