- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- LX JA75 & TDA75 Impeller
Technical Info
LX JA75 & TDA75 Impeller
£18.07INC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
LX JA75 & TDA75 Impeller
0.75Hp
0 Reviews
SKU: IMP-5825MPN: JA.TDA75.IMPRRP: £18.44
LOGIN FOR TRADE PRICING£18.07INC VAT
2% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 14 hours
Share
LID: 2640
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Replacement impeller for the JA75 & TDA75 Pump / Wet End. Rated at 0.75Hp.
Top Tip: We always recommend replacing your pump seal at the same time as the impeller.
Dimensions
- Diameter: 94mm
- Vane Gap: 7.5mm
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 0.75HP |
| Dot Colour | None |
| Notable Markings | B432-01 |
| Vane Count | 6 |
| Model | JA |
| Model | TDA |
Impeller Measurements
| Diameter | 94 mm |
| Vane Gap | 7 mm |
| Intake Outer Diameter | 54mm |
| Total Length | 62mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 47 mm |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Circ / Whirlpool Pump - JA75 - 0.75HP
1 ½" Suction
30 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5744
£113.02RRP:£125.57
LX JA75 & TDA75 Impeller
0.75Hp
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5825MPN: JA.TDA75.IMP
£18.07RRP:£18.44
LX Wet End Assembly - 0.75HP - 1.5" x 1.5"
For JA / TDA75
Due to be discontinued.
last 20 In Stock.
SKU: WET-5778MPN: 5778
£27.80RRP:£33.90