- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
Product Details
OEM impeller for the Aqua-flo Flo Master XP2e 5Hp wet end. May be stamped 5HP - 2500.
XP2e impellers are usually always found in newer 56F sized Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends.
This impeller is used in the 3Hp XP2e European version (finned motor body) pump
Fits wet end P/N: 91041951-000
TOP TIP:
When replacing an impeller you should always replace the shaft seal as well.
Seal Type: PS-200
Dimensions
- Diameter: 115mm
- Shaft: 66mm
- Gap Within Body: 14mm
Part Number
- 91695500 - one silver dot
Useful Information
In 2012, the way Aqua-flo pumps are rated changed. They are now rated with both an operational horsepower (Hp), and a total horsepower (THp) rating.
Older versions only used the operational horsepower. If you are replacing a pre 2012 Aqua-flo pump impeller, be sure to match the operational hp rating rather than the total hp.
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 3HP |
| Dot Colour | Silver |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 7 |
| MPN | 91695500 |
| Model | XP2e |
| Rated HP | 4.0 - 6.0HP |
| Overall Diameter | 106 - 115mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 114 mm |
| Vane Gap | 14 mm |
| Intake Outer Diameter | 66mm |
| Total Length | 82mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |