- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Gecko Aqua-flo Flo XP2e Impeller - 2Hp (European)
Gecko Aqua-flo Flo XP2e Impeller - 2Hp (European)
Gecko Aqua-flo Flo XP2e Impeller - 2Hp (European)
Product Details
OEM impeller for the Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends.
XP2e impellers are usually always found in newer 56F sized Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends.
This impeller is used in the 2Hp XP2e European version (finned motor body) pump
Fits wet end P/N: 91041830-000, 91041925-000
TOP TIP:
When replacing an impeller you should always replace the shaft seal as well.
Seal Type: PS-200
Dimensions
- Diameter: 111mm
- Shaft: 60mm
- Gap Within Body: 12.5mm
Part Number
- 91695310 - two silver dots
Useful Information
In 2012, the way Aqua-flo pumps are rated changed. They are now rated with both an operational horsepower (Hp), and a total horsepower (THp) rating.
Older versions only used the operational horsepower. If you are replacing a pre 2012 Aqua-flo pump impeller, be sure to match the operational hp rating rather than the total hp.
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 3HP |
| Dot Colour | Silver + Silver |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 91695310 |
| Model | XP2e |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 106 - 115mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 115 mm |
| Vane Gap | 13 mm |
| Intake Outer Diameter | 60mm |
| Total Length | 83mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 55.5 mm |
Reviews (1)
Reviews (1)
Great service from hydrosares quick delivery would recommend