- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Gecko Aqua-flo Flo Master XP2e - Impeller
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2e - Impeller
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2e - Impeller
Product Details
OEM impeller for the Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends. May be stamped 2 ½Hp- 2250
XP2e impellers are usually always found in newer 56F sized Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends.
Common on Sundance Theramax II pumps.
Fits wet end P/N: 91041921-000, 91041825-000
TOP TIP:
When replacing an impeller you should always replace the shaft seal as well.
Seal Type: PS-200
Dimensions
- Diameter: 104mm
- Shaft: 66mm
- Gap Within Body: 11mm
Part Number
- 91695250 - two dots: silver and white
Useful Information
In 2012, the way Aqua-flo pumps are rated changed. They are now rated with both an operational horsepower (Hp), and a total horsepower (THp) rating.
Older versions only used the operational horsepower. If you are replacing a pre 2012 Aqua-flo pump impeller, be sure to match the operational hp rating rather than the total hp.
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2.5HP |
| Dot Colour | Silver + White |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 91695250 |
| Model | XP2e |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 96 - 105mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 104 mm |
| Vane Gap | 11 mm |
| Intake Outer Diameter | 66mm |
| Total Length | 83mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 61 mm |