- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Gecko Aqua-flo Flo Master XP2 and CMXP Impeller
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2 and CMXP Impeller
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2 and CMXP Impeller
Product Details
Replacement impeller for the Aqua-flo Flo Master XP2 wet end.
This impeller may have also been used in Aqua-flo Flo Master XP2e wet ends specified by various hot tub manufacturers.
Top Tip
When replacing an impeller we recommend you replace the shaft seal as well.
This impeller uses seal type PS-200
Dimensions
- Diameter: 112mm
- Shaft: 48mm
- Gap Within Body: 9mm
Part Number
- 91694251 - two white dots
Useful Information
In 2012, the way Aqua-flo pumps are rated changed. They are now rated with both an operational horsepower (Hp), and a total horsepower (THp) rating.
Older versions only used the operational horsepower. If you are replacing a pre 2012 Aqua-flo pump impeller, be sure to match the operational hp rating rather than the total hp.
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 2.5HP |
| Dot Colour | White + White |
| Notable Markings | See "More Info" tab |
| Vane Count | 7 |
| MPN | 91694251 |
| Model | XP2 |
| Rated HP | 2.0 - 3.0HP |
| Overall Diameter | 106 - 115mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 110 mm |
| Vane Gap | 9 mm |
| Intake Outer Diameter | 53.5mm |
| Total Length | 79mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 48.2 mm |
Impeller Compatible With
| Wet End - 48F | 91041825-000 |
| Shaft Seal | PS-200 |
Reviews (1)
Reviews (1)
Perfect fit for my older type single speed Aquaflow XP2 as fitted to Vita Spa Elegant.