- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Impellers & Wear Rings
- Gecko Aqua-flo FMCP & FMHP Impeller
Gecko Aqua-flo FMCP & FMHP Impeller
Gecko Aqua-flo FMCP & FMHP Impeller
Product Details
OEM impeller for the Aqua-flo Flo Master FMCP & FMHP wet end 48 Frame. FM impellers have 7 diagonal slots on the impeller face.
These impellers will also fit the 48 Frame size CMCP, CMHP & TMCP wet ends.
Fits wet end P/N: 91040810, 91040700, 91040910
TOP TIP:
When replacing an impeller you should always replace the shaft seal as well.
Seal Type: PS-200
Dimensions
- Diameter: 95mm
- Shaft: 39mm
- Gap Within Body: 6.5mm
Part Number
- 91693601 (orange dot)
Useful Information
In 2012, the way Aqua-flo pumps are rated changed. They are now rated with both an operational horsepower (Hp), and a total horsepower (THp) rating.
Older versions only used the operational horsepower. If you are replacing a pre 2012 Aqua-flo pump impeller, be sure to match the operational hp rating rather than the total hp.
Technical Specifications
Impeller Details
| HP Rating | 1HP |
| Dot Colour | Orange |
| Vane Count | 6 |
| MPN | 91693601 |
| Model | FMCP |
| Model | FMHP |
| Model | FMCP |
| Model | FMHP |
| Overall Diameter | 86 - 95mm |
Impeller Measurements
| Diameter | 95 mm |
| Vane Gap | 6.5 mm |
| Intake Outer Diameter | 44mm |
| Total Length | 92mm |
| Shaft Outer Diameter | 16mm |
| Intake Inner Diameter | 39 mm |