- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Wet End - for 60hz 800w circ pump
Technical Info
Wet End - for 60hz 800w circ pump
£45.46INC VAT
18% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Wet End - for 60hz 800w circ pump
for 60Hz
0 Reviews
SKU: WET-11579MPN: 310-1440RRP:£55.44
LOGIN FOR TRADE PRICING £45.46INC VAT
18% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 9 minutes
Share
LID: 80739
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 112m |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Spare Parts Available | No |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 18mm |
| Wet End Frame Size | 48F/56F |
| Impeller HP Rating | 3.0Hp |
| Wet End HP | 3Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.