- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
Technical Info
Waterway 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
£93.52INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Hp Rating
QTY
Waterway 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
For Use with E Series Centre Discharge Pump
0 Reviews
SKU: WET-3244MPN: 310-1130RRP: £124.69
LOGIN FOR TRADE PRICING£93.52INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Hp Rating
QTY
Get it 20/08/2026Order in 98 days and 6 hours
Share
LID: 716
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Product Details
This type of Waterway Wet End is found on 1.5HP Waterway E-series Centre Discharge - 48 Frame Hot Tub pumps in the UK & Europe.
Can be used as a replacement for:
- 1-PW10CD15
- 222887
- 310-5130
- 310-5130B
- 310-8220
- 428665
- 5016B
- 5030-52
- 5030C
- 601118
- 601122
- 806105061546
- 806105063489
- WWP3101130
- WWP3105130
Part Number
- Waterway: 310-1130
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 95 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1130 |
| Impeller Part No. | 310-8020 |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 1.0 HP |
| Wet End HP | 1Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.49RRP:£2.65