- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Executive 56F Wet End - 5HP - 2" x 2"
Technical Info
Waterway Executive 56F Wet End - 5HP - 2" x 2"
£112.76INC VAT
25% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Executive 56F Wet End - 5HP - 2" x 2"
For 2.5 & 3HP Pumps
0 Reviews
SKU: WET-2693MPN: 310-1750RRP: £150.35
LOGIN FOR TRADE PRICING£112.76INC VAT
25% DISCOUNT
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 7 hours and 35 minutes
Share
LID: 2320
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 0132MPN: 400-5800
£12.49RRP:£12.75
16 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3904MPN: 400-4300
£8.49RRP:£11.02
Waterway Pump Union - 2"
2" x 2"
31 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 2931MPN: 400-5570
£7.49RRP:£9.84
Waterway Pump Union - 2"
2" x 1 ½"
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 0133MPN: 400-9230
£8.49RRP:£11.09
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£30.00RRP:£31.20
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£47.99RRP:£64.80
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.99RRP:£4.68
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£16.49RRP:£22.14
Product Details
Waterway Wet End - 56 Frame - 2" Suction. For 2.5 & 3HP Pumps
- OEM wet end for the Waterway Executive hot tub pump range
- Fits 56 Frame motors, both European (finned) and American (smooth) style
- Fits 2" unions
- Fitted with 3 x drain/bleed screws
- Please Note: This wet end is labelled as 5HP (impeller HP rating). Motors and wet ends are combined to create an output HP
- This wet end is commonly found on 56 frame 2.5 & 3HP Waterway pumps and is the correct replacement wet end for 2.5 & 3.0HP complete pumps
- 5Hp
- 56F Volute number: 315-1220 (stamped on rear)
- Impeller P/N: 310-4180
Part Number
- Waterway: 310-1750
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 117mm |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1750 |
| Impeller Dot Colour | None |
| Impeller Part No. | 310-4180 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 15mm |
| Wet End Frame Size | 56F |
| Impeller HP Rating | 5HP |
| Wet End HP | 5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3268MPN: 319-1370
£6.12RRP:£8.75
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
Waterway O-Ring - 18mm OD x 2.5mm
For Air Relief Plugs / Drain Plugs 3/8"
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-3273MPN: 805-0112
£0.56RRP:£0.66
Waterway O-Ring - 178mm
Executive Volute Faceplate
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3261MPN: 805-0261
£8.50RRP:£9.44
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3252MPN: 310-4180
£26.50RRP:£37.85
Waterway Wet End Suction Thread Adaptor - 2" to 2 ½"
Buttress Thread - Inc O-Ring
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 12255
£9.49RRP:£12.43
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.49RRP:£2.65
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£10.49RRP:£12.50