- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
Technical Info
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
£112.76INC VAT
25% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
For Use with Executive 48F Range
0 Reviews
SKU: WET-2678MPN: 310-1910RRP:£150.35
LOGIN FOR TRADE PRICING £112.76INC VAT
25% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 17 hours
Share
LID: 5180
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Wet End - 48 Frame - 4HP - 2" x 2"
- OEM Wet End for the Waterway Executive hot tub pump range.
- Fits 48 Frame motors, both European (finned) and American (smooth) style.
- Fits 2" unions.
- Fitted with drain/bleed screw
- Note:
- Volute 48F - 315-1240
- Impeller 3HP - 310-4200
- Front face o ring - 805-0261
- Front face - 311-1220
Part Number
- Waterway: 310-1910
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 106 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1910-SL |
| Impeller Dot Colour | Green |
| Impeller Part No. | 310-4200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 3.0HP |
| Wet End HP | 4Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.