- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Spa Flo II 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
Technical Info
Waterway Spa Flo II 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
£68.41INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterway Spa Flo II 48F Wet End - 1HP - 1.5" x 1.5"
For Use with Spa Flo II
0 Reviews
SKU: WET-3246MPN: 310-0700RRP: £91.21
LOGIN FOR TRADE PRICING£68.41INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 0 hours
Share
LID: 715
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Product Details
Waterway Spa Flo II 48F Wet End - 1HP - 1 ½" x 1 ½"
- Replacement 1HP Wet End for the Waterways Spa Flo II range of pumps
- Includes Factory fitted seal and 1HP impeller
Part Number
- Waterway: 310-7820
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 90 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-0700 |
| Impeller Part No. | 310-4060 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 9 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Wet End HP | 1Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
Waterway O-Ring - 130mm
For Iron Might / Spa Flo Volute Faceplate
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3263MPN: 805-0248
£13.28RRP:£14.76
Waterway Pump Union - 1.5"
1.5" x 1.5"
21 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3905MPN: 400-4060
£5.46RRP:£6.82
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-4259MPN: 310-4060
£20.02RRP:£28.60
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.49RRP:£2.65
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£10.49RRP:£12.50