- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Iron Might 48F Wet End - 1/8HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Waterway Iron Might 48F Wet End - 1/8HP - 1 ½" x 1 ½"
£95.30EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Iron Might 48F Wet End - 1/8HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with Iron Might
0 Reviews
SKU: WET-4085MPN: 310-1000-SLRRP:£127.07
LOGIN FOR TRADE PRICING £95.30EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it MondayOrder in 3 days and 23 hours
Share
LID: 2455
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Waterway Iron Might 48F Wet End - 1/8HP - 1 ½" x 1 ½"
- Complete Waterway Wet End assembly to replace either the black or yellow Iron Might Wet Ends
- Top Tip
- You do not need to take the Wet End apart to fit to your new or existing motor, just place Wet End onto motor shaft and then rotate by hand using a screw driver through the fan casing
Part Number
- Waterway: 310-1000-SL
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 76.2 mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1000-SL |
| Impeller Part No. | 310-0900 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Wet End HP | 1.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.