- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Hi Flo 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
Technical Info
Waterway Hi Flo 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
£106.70INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Hp Rating
QTY
Waterway Hi Flo 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
For Use with Hi Flo Pump
0 Reviews
SKU: WET-2686MPN: 310-1160SDRRP: £142.28
LOGIN FOR TRADE PRICING£106.70INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Hp Rating
QTY
Get it tomorrowOrder in 13 hours and 41 minutes
Share
LID: 34
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Waterway 48F Spa Pump - Hi Flo - 2HP - 2 Speed
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-3426MPN: 3421621-10CE
£473.03RRP:£622.40
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Product Details
Waterway Hi-Flo Side Discharge Wet End - 4HP - 2"
- A versatile side discharge wet end which is a great replacement for failed discontinued HydroAir, Magnaflow, HA440 wet ends. Both the single and 2 speed versions
Part Number
- Waterway: 310-1160SD
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 84mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1160 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-4050 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 23mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 4HP |
| Wet End HP | 2Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
sally8/13/2016
Hi will this fit on a magnaflow 440 2 speed and is it necessary to remove the pump drive spidle to attach? thanks sally
Alice answered:
Hi Sally
Thank you for your email,
The HA440 pump is completely obsolete & therefore there isn't another wet end on the market that will fit onto the shaft of your HA440
You will have to replace the complete pump with its newer version, please see link below;
http://www.hydrospares.co.uk/hot-tub-spares/equipment/pumps-parts/two-speed-pumps/balboa-ha440ng-spa-pump-48-frame-2-speed.htm
I hope this helps & if you have any questions at all, please contact me directly.
Many thanks
Spares
Waterway Wear Ring - Hi-Flo
All Versions
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3270MPN: 319-1390
£5.46RRP:£7.80
Waterway O-Ring - 152mm
Hi Flo Volute Faceplate
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3260MPN: 805-0256
£7.70RRP:£8.55
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3256MPN: 310-4030
£23.21RRP:£33.16
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£10.49RRP:£12.50