Technical Info
Waterway Executive 48F Wet End - 1HP - 2" x 2.5"
£68.49EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Waterway Executive 48F Wet End - 1HP - 2" x 2.5"
SKU: WET-2679MPN: 310-1800RRP: £91.31
LOGIN FOR TRADE PRICING£68.49EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Get it 01/09/2026Order in 101 days and 16 hours
LID: 18983
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
OEM wet end for the Waterway executive hot tub pump range
The 2" suction on these wet ends allows for a greater intake flow of water
Fits a 2" suction union and a 2" discharge union
1Hp
This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Configuration | Self Drain, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm x 93mm |
| Connection Diameter | 79mm x 93mm |
| Spare Parts Available | No |
| Part No. | 310-1800 |
| Impeller Part No. | 310-4230 |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Wet End HP | 1Hp |