- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2 ½"
Technical Info
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2 ½"
£92.56EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2 ½"
For Use with Executive 48F Range
0 Reviews
SKU: WET-2683MPN: 310-1830RRP: £123.42
LOGIN FOR TRADE PRICING£92.56EXC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 10 hours
Share
LID: 2311
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£25.00RRP:£26.00
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£39.99RRP:£54.00
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.32RRP:£3.90
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£13.74RRP:£18.45
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2"
For Use with Executive 48F Range
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: WET-2678MPN: 310-1910
£93.97RRP:£125.29
Product Details
Waterway Executive 48F Wet End - 4HP - 2" x 2 ½"
- OEM wet end for the Waterway executive hot tub pump range. The 2 ½" suction on these wet ends allows for a greater intake flow of water
- Fits a 2 ½" suction union and a 2" discharge union
- 4HP
- 48F Volute number: 315-1240 (stamped on rear)
- Impeller P/N: 310-4200
- Impeller Dot Colour: Green
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Part Number
- Waterway: 310-1860
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 107 mm |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm x 93mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1830 |
| Impeller Dot Colour | Blue |
| Impeller Part No. | 310-4190 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 15 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 4.0HP |
| Wet End HP | 5Hp |
| Wet End HP | 5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3268MPN: 319-1370
£5.10RRP:£7.29
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£8.32RRP:£9.05
Waterway O-Ring - 18mm OD x 2.5mm
For Air Relief Plugs / Drain Plugs 3/8"
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-3273MPN: 805-0112
£0.47RRP:£0.55
Waterway O-Ring - 178mm
Executive Volute Faceplate
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3261MPN: 805-0261
£7.08RRP:£7.87
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3251MPN: 310-4190
£22.06RRP:£31.52
Waterway Wet End Suction Thread Adaptor - 2" to 2 ½"
Buttress Thread - Inc O-Ring
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 12255
£7.91RRP:£10.36
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£18.32RRP:£23.51
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.07RRP:£2.21
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£8.74RRP:£10.42