- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Executive 48F Wet End - 3HP - 2" x 2"
Technical Info
Waterway Executive 48F Wet End - 3HP - 2" x 2"
£118.15INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Waterway Executive 48F Wet End - 3HP - 2" x 2"
For Use with Executive 48F Range
0 Reviews
SKU: WET-2673MPN: 310-1900RRP: £157.53
LOGIN FOR TRADE PRICING£118.15INC VAT
25% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 14 hours
Share
LID: 2308
Alternatives
HS PRO 48F/56F Wet End
Fits Waterway Executive Pump, Gecko Flowmaster Pump, EMG Motors
30 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: WET-9146MPN: 310-1440
£146.08RRP:£162.30
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£30.00RRP:£31.20
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£47.99RRP:£64.80
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.99RRP:£4.68
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£16.49RRP:£22.14
Waterway Executive 56F Wet End - 3HP - 2" x 2.5"
For Use with Exectutive 56F Range
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: WET-2696MPN: 310-1500
£112.76RRP:£150.35
Product Details
- OEM wet end for the Waterway executive hot tub pump range. Fits 2.0" unions
- 3HP
- 48F Volute number: 315-1240 (stamped on rear)
- Impeller P/N: 310-4200
- Impeller Dot Colour: Green
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 frame motors
Part Number
- Waterway: 310-1900
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 106 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1900-SL |
| Impeller Dot Colour | Green |
| Impeller Part No. | 310-4200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12 |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 3.0HP |
| Wet End HP | 3Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Waterway Wear Ring Euro Executive
1, 2 & 3Hp
4 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3269MPN: 319-1380
£5.49RRP:£8.47
HS PRO Shaft Seal PS-1000
5/8" / 15.8mm Shafts
17 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-5495MPN: PS-1000
£9.99RRP:£10.86
Waterway O-Ring - 18mm OD x 2.5mm
For Air Relief Plugs / Drain Plugs 3/8"
8 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-3273MPN: 805-0112
£0.56RRP:£0.66
Waterway O-Ring - 178mm
Executive Volute Faceplate
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3261MPN: 805-0261
£8.50RRP:£9.44
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3250MPN: 310-4200
£26.47RRP:£37.82
Waterway Wet End Suction Thread Adaptor - 2" to 2 ½"
Buttress Thread - Inc O-Ring
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 12255
£9.49RRP:£12.43
Waterway Shaft Seal - PS-1000
Fits Executive, Viper, Hi-Flo, Spa-FLo, E series, Iron Might
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-0127MPN: 319-3100B
£21.99RRP:£28.21
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.49RRP:£2.65
Waterway Face Plate Screw Pack
x8 - Fits most models
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5662MPN: 819-1110
£10.49RRP:£12.50