- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway Executive 56F Wet End - 3HP - 2" x 2.5"
Technical Info
Waterway Executive 56F Wet End - 3HP - 2" x 2.5"
£112.76INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway Executive 56F Wet End - 3HP - 2" x 2.5"
For Use with Exectutive 56F Range
0 Reviews
SKU: WET-2696MPN: 310-1500RRP:£150.35
LOGIN FOR TRADE PRICING £112.76INC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it TuesdayOrder in 4 days and 1 hour
Share
LID: 2316
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
OEM wet end for the Waterway executive hot tub pump range. The 2.5" suction on these wet ends allows for a greater intake flow of water.
Fits a 2.5" suction union and a 2" discharge union.
- 3.0Hp P/N: 310-1500
- 56F Volute number: 315-1220 (stamped on rear)
- Impeller P/N: 310-4200
- Impeller Dot Colour: Green
This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 56 6.3" frame motors.
Top Tip: 1.5", 2" & 2.5" union connection sizes are just terms coined by the hot tub industry, the actual outside diameter of a pump connection is as follows.
- 1.5" pump connections have an outside diameter of approximately 63mm.
- 2" pump connections have an outside diameter of approximately 79mm.
- 2.5" pump connections have an outside diameter of approximately 92mm.
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 106 mm |
| Union Connection Ref | 2.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm x 93mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1500 |
| Impeller Dot Colour | Green |
| Impeller Part No. | 310-4200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 12 |
| Wet End Frame Size | 56F |
| Impeller HP Rating | 3.0HP |
| Wet End HP | 3Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.