- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway 48F Wet End - 2HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Waterway 48F Wet End - 2HP - 1 ½" x 1 ½"
£89.00EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway 48F Wet End - 2HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with Centre Discharge
0 Reviews
SKU: WET-3243MPN: 310-1141RRP: £118.66
LOGIN FOR TRADE PRICING£89.00EXC VAT
25% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 14 hours and 42 minutes
Share
LID: 2459
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
This type of Waterway Wet End is found on 1.5HP & 2HP Waterway E-series Centre Discharge - 48 F - hot tub pumps here in the UK & Europe.
Has been used in the past on Coast Spas (pre 2011), ideal for pumps found on Dream Maker Spas and others.
Complete pumps this wet end is used on PW-W4841, PW-W4842, PW-W4881, PW-W4882, P2-48-1.5-CDSB.
This is also an ideal replacement wet end for the Aquaflo FMCP
Part Number
- Waterway: 310-1141
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 97mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1141 |
| Impeller Dot Colour | White |
| Impeller Part No. | 310-5200 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 18mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2HP |
| Wet End HP | 2Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£1.67
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-3265MPN: 310-5200
£16.68RRP:£23.83
Waterway 3/8" Quarter Slot Drain Plug
Executive & Hi Flo Pump Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-3272MPN: 715-1201
£2.07RRP:£2.21