- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Waterway 48F Wet End - 1.5HP - 1 ½" x 1 ½"
Technical Info
Waterway 48F Wet End - 1.5HP - 1 ½" x 1 ½"
£106.79INC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Waterway 48F Wet End - 1.5HP - 1 ½" x 1 ½"
For Use with Centre Discharge Pump
0 Reviews
SKU: WET-2699MPN: 310-1140RRP:£142.39
LOGIN FOR TRADE PRICING £106.79INC VAT
25% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 7 minutes
Share
LID: 2458
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
This type of Waterway Wet End is found on 1.5HP & 2HP Waterway E-series Centre Discharge - 48 F - hot tub pumps here in the UK & Europe.
Has been used in the past on Coast Spas (pre 2011), ideal for pumps found on Dream Maker Spas and others.
Complete pumps this wet end is used on PW-W4841, PW-W4842, PW-W4881, PW-W4882, P2-48-1.5-CDSB.
This is also an ideal replacement wet end for the Aquaflo FMCP
Part Number
- Waterway: 310-1140
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Center Discharge |
| Impeller Diameter | 97mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 310-1140 |
| Impeller Dot Colour | Yellow |
| Impeller Part No. | 310-5140 |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 13mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Wet End HP | 1.5Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.