- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- LX Wet End Assembly - 1.5HP - 1.5" x 1.5"
Technical Info
LX Wet End Assembly - 1.5HP - 1.5" x 1.5"
£43.99INC VAT
33% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX Wet End Assembly - 1.5HP - 1.5" x 1.5"
For JA / TDA150
0 Reviews
SKU: WET-5780MPN: 5780RRP: £65.49
LOGIN FOR TRADE PRICING£43.99INC VAT
33% DISCOUNT
5 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 24 minutes
Share
LID: 2666
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
LX TDA150 Spa Pump - 1 ½HP - 1 Speed
63mm Centre Suction x 63mm Low Discharge
Due to be discontinued.
last 14 In Stock.
SKU: PMP-5755
£139.31RRP:£232.17
Product Details
LX - Wet End Assembly JA/TDA150 - 1.5Hp
Direct replacement wet end complete with shaft seal.
Technical Specifications
Wet End Information
| Impeller Diameter | 113mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | Type A |
| Impeller Vane Gap | 11mm |
| Wet End Frame Size | 56F |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Pump Union - 1.5"
1 ½" x 1 ½"
50 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: UNI-4358MPN: 4358
£6.49RRP:£7.90
LX Pump Shaft Seal - Type A
For JA, LP & WP Series
79 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-7397
£18.99RRP:£22.43
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5793MPN: JA.TDA150.IMP
£18.07RRP:£18.44
LX O-Ring - 160mm
JA / TDA - Wet End Face Plate
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: ORG-5787
£1.49RRP:£1.66
LX O-Ring - 125mm
Most LX Pumps - Wet End Face Plate
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5842
£1.99
LX Cross Head Screw - M4 x 18mm
For Use with TDA Face Plates
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SCR-5784
£0.99RRP:£1.10
LX Slinger Washer - Medium
For Most LX Motor Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SLG-5795
£0.99RRP:£1.10
LX Motor Plate Front
Fits TDA150, TDA200
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAS-5796
£11.49RRP:£16.33