- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- LX Wet End Assembly - 2.5HP - 2" x 2"
LX Wet End Assembly - 2.5HP - 2" x 2"
LX Wet End Assembly - 2.5HP - 2" x 2"
Recommended Additions
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
79mm Centre Suction x 79mm Side Discharge
Product Details
LX - 56F Wet End Assembly WP250 / LP250 - 2.5HP - 2" x 2"
Direct replacement wet end complete with shaft seal for WP250 & LP250 pumps manufactured after 2008.
** 2008 LP & WP pumps and wet ends are manufactured with a shorter suction (approx. 15mm) and discharge port (approx. 30mm). You may find on some hot tubs with very rigid plumbing that the newer versions will not line up with pipework. The wet end faceplate moulding is different and they are also "open" on the rear of the wet end casing as opposed to the pre 08 wet ends which are encased. SEE IMAGES.
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 112 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | LP/WP250 |
| Impeller Vane Gap | 11 mm |
| Wet End Frame Size | 56F |
| Wet End HP | 2.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
For JA, LP & WP Series
LP & WP Wet Ends - 13mm
LP / WP - Wet End Face Plate
LP / WP / EA Face Plates