- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- LX Wet End Assembly - 0.75HP - 1.5" x 1.5"
Technical Info
LX Wet End Assembly - 0.75HP - 1.5" x 1.5"
£27.80INC VAT
18% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 20 In Stock.
QTY
LX Wet End Assembly - 0.75HP - 1.5" x 1.5"
For JA / TDA75
0 Reviews
SKU: WET-5778MPN: 5778RRP: £33.90
LOGIN FOR TRADE PRICING£27.80INC VAT
18% DISCOUNT
Due to be discontinued.
last 20 In Stock.
QTY
Get it WednesdayOrder in 18 hours and 19 minutes
Share
LID: 2671
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
LX Circ / Whirlpool Pump - JA75 - 0.75HP
1 ½" Suction
30 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5744
£113.02RRP:£125.57
Product Details
LX - Wet End Assembly JA / TDA75 - 0.75Hp
Direct replacement wet end complete with shaft seal.
Technical Specifications
Wet End Information
| Impeller Diameter | 94mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | Type A |
| Impeller Vane Gap | 7mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Pump Union - 1.5"
1 ½" x 1 ½"
50 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: UNI-4358MPN: 4358
£6.49RRP:£7.90
LX Pump Shaft Seal - Type A
For JA, LP & WP Series
79 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-7397
£18.99RRP:£22.43
LX JA75 & TDA75 Impeller
0.75Hp
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5825MPN: JA.TDA75.IMP
£18.07RRP:£18.44
LX O-Ring - 160mm
JA / TDA - Wet End Face Plate
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: ORG-5787
£1.49RRP:£1.66
LX O-Ring - 125mm
Most LX Pumps - Wet End Face Plate
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5842
£1.99
LX Cross Head Screw - M4 x 18mm
For Use with TDA Face Plates
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SCR-5784
£0.99RRP:£1.10
LX Slinger Washer - Medium
For Most LX Motor Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SLG-5795
£0.99RRP:£1.10
LX Slinger Washer - Small
For JA35 / JA50 / TDA50 / WTC50 Motor Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: SLG-5839
£0.99RRP:£1.10
LX Motor Plate Front
Fits JA35, JA50, TDA50
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: CAS-5828
£8.49RRP:£11.69