- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
Technical Info
LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
£36.66EXC VAT
33% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
For JA/TDA100
0 Reviews
SKU: WET-5835MPN: 5835RRP: £54.58
LOGIN FOR TRADE PRICING£36.66EXC VAT
33% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 18 hours and 19 minutes
Share
LID: 1912
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
LX Pump Union - 1.5"
1 ½" x 1 ½"
50 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: UNI-4358MPN: 4358
£5.41RRP:£6.58
LX Circ / Whirlpool Pump - JA100 - 1HP
1 ½" Suction
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PMP-5745
£95.71RRP:£132.93
LX Motor Bearing Set - 6201Z
JA / TDA Motors
19 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BEA-5829
£21.66RRP:£30.59
Product Details
LX - Wet End Assembly JA/TDA100 - 1HP
Direct replacement wet end complete with shaft seal.
Technical Specifications
Wet End Information
| Impeller Diameter | 94mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | Type A |
| Impeller Vane Gap | 10mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
LX Pump Shaft Seal - Type A
For JA, LP & WP Series
79 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-7397
£15.82RRP:£18.69
LX Drain Plug "N" Excludes O-Ring
LP & WP Wet Ends - 13mm
294 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-12185MPN: 9997
£6.97RRP:£27.87
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5826MPN: JA.TDA100.IMP
£15.06RRP:£15.37
LX O-Ring - 160mm
JA / TDA - Wet End Face Plate
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: ORG-5787
£1.24RRP:£1.38