Technical Info
LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
£36.99INC VAT
32% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
LX Wet End Assembly - 1HP - 1.5" x 1.5"
SKU: WET-5840MPN: 5840EAN: 5060217151327HS Code: 8413910090RRP: £54.49
LOGIN FOR TRADE PRICING£36.99INC VAT
32% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
Get it 08/09/2026Order in 98 days and 14 hours
LID: 1416
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
LX Circ / Whirlpool Pump - DH1 - 1HP
1 ½" Suction
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMP-5747
£116.50RRP:£129.44
SKU: PMP-5747
£116.50RRP:£129.44
Product Details
LX - Wet End Assembly DH1.0 Series - 1Hp
Direct replacement wet end complete with shaft seal.
- LX Wet End - Complete
- Suitable for Model: DH1.0
- 1.5" Buttress Connections
- Complete with Impeller & Shaft Seal
Technical Specifications
Wet End Information
| Impeller Diameter | 100mm |
| Union Connection Ref | 1.5 " (Inch) |
| Connection Diameter | 63mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Shaft Seal Type | Type B |
| Impeller Vane Gap | 9mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
LX Pump Shaft Seal - Type B
For DH & EA Series
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-5845MPN: 5845
£14.99RRP:£15.56
SKU: PMS-5845MPN: 5845
£14.99RRP:£15.56
LX Drain Plug "N" Excludes O-Ring
LP & WP Wet Ends - 13mm
294 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-12185MPN: 9997
£8.36RRP:£33.45
SKU: PLU-12185MPN: 9997
£8.36RRP:£33.45
SKU: IMP-5844MPN: DH1.0.IMP
£18.11RRP:£18.48
LX O-Ring - 125mm
Most LX Pumps - Wet End Face Plate
14 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5842
£1.99
SKU: ORG-5842
£1.99
LX Cross Head Screw - M4 x 16mm
For JA / DH Faceplates
156 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5813
£8.36RRP:£33.45
SKU: SCR-5813
£8.36RRP:£33.45