- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- HS PRO 48F/56F Wet End
Technical Info
HS PRO 48F/56F Wet End
£146.07INC VAT
10% DISCOUNT
30 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
HS PRO 48F/56F Wet End
Fits Waterway Executive Pump, Gecko Flowmaster Pump, EMG Motors
0 Reviews
SKU: WET-9146MPN: 310-1440RRP:£162.30
LOGIN FOR TRADE PRICING £146.07INC VAT
10% DISCOUNT
30 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 11 minutes
Share
LID: 5475
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
HS Pro 48/56 F Wet End - 2" x 2" - For 2, 2.5 & 3HP Pumps
Wet End compatible with Waterway Executive Pumps, Gecko Flow-Master Pumps and EMG Motors.
Fits 48 Frame and 56 Frame Motors, both European (finned) and American (smooth) body styles.
Uses 2" Unions.
Fitted with 2 x Drain/Bleed Plugs.
Part Number
- 27203-300-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 112m |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Spare Parts Available | No |
| Shaft Seal Type | PS-1000 |
| Impeller Vane Gap | 18mm |
| Wet End Frame Size | 48F/56F |
| Impeller HP Rating | 3.0Hp |
| Wet End HP | 3Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.