- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
£124.85INC VAT
20% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
For Use with XP2e - Euro leg 6.1"
0 Reviews
SKU: WET-7084MPN: 91041941-000RRP:£156.06
LOGIN FOR TRADE PRICING £124.85INC VAT
20% DISCOUNT
3 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 11 minutes
Share
LID: 5209
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2.0" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- Volute P/N: 92770715
- Faceplate P/N:
- Impeller P/N: 91695400 - 2.5HP (4.0HP@60hz)
- Impeller Dot Colour:
Part Number
- Gecko: 91041941-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041941-000 |
| Impeller Part No. | 91695400 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Wet End Frame Size | 56F (6.1" Euro Legs) |
| Wet End HP | 2.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.