Technical Info
Gecko Circ-Master XP Wet End - 1/15HP - 2" x 2"
£76.10EXC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Gecko Circ-Master XP Wet End - 1/15HP - 2" x 2"
SKU: WET-7800MPN: 91041611-120RRP: £95.13
LOGIN FOR TRADE PRICING£76.10EXC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Get it TuesdayOrder in 3 days and 16 hours
LID: 5208
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Aqua-flo by Gecko Circ-Master CMXP - 48 Frame - 1/15HP - Wet End
- OEM Wet End by Gecko Circ-Master (CP) Side Discharge Hot Tub Pump Range. Fits 2" unions
- This is also an ideal replacement Wet End for the Waterway Centre Discharge pump
- Volute number: 92770705
- Impeller P/N: 91694251
- Impeller Dot Colour: White
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style 48 Frame Motors
Part Number:
- Gecko: 91041611-120
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 110 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041611-120 |
| Impeller Dot Colour | White |
| Impeller Part No. | 91694251 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 9 mm |
| Wet End Frame Size | 48F |
| Impeller HP Rating | 2.5HP |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
Questions & Answers
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£9.16RRP:£10.09
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£9.16RRP:£10.09
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£1.67
SKU: BLT-3383-4PK
£1.67
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£25.00RRP:£26.00
SKU: 4899
£25.00RRP:£26.00
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£39.99RRP:£54.00
SKU: 4901
£39.99RRP:£54.00
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.32RRP:£3.90
SKU: 4903
£3.32RRP:£3.90
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£13.74RRP:£18.45
SKU: 4902
£13.74RRP:£18.45
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2 and CMXP Impeller
2 ½Hp - 4THp
Discontinued
SKU: IMP-4691MPN: 91694251
£23.25RRP:£29.43
SKU: IMP-4691MPN: 91694251
£23.25RRP:£29.43
Gecko O-Ring - 178mm
AquaFlo XP Wet End Face Plate
42 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5383
£5.41
SKU: ORG-5383
£5.41
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.82
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.82
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£7.50RRP:£8.50
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£7.50RRP:£8.50
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.41RRP:£0.46
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.41RRP:£0.46
Gecko Aqua-Flo Wear Ring - 64mm
For Aqua-Flo CMXP & XP2
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-6173MPN: 92830070
£5.22RRP:£6.53
SKU: IMP-6173MPN: 92830070
£5.22RRP:£6.53