- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Balboa 48F/ 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
Technical Info
Balboa 48F/ 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
£81.99INC VAT
20% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Balboa 48F/ 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
For Use with Niagara / Ultimax (Vico)
0 Reviews
SKU: WET-4577MPN: 1215012RRP:£102.41
LOGIN FOR TRADE PRICING £81.99INC VAT
20% DISCOUNT
7 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it tomorrowOrder in 1 hour and 8 minutes
Share
LID: 2364
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Balboa Wet End Niagara / Ultimax (Vico) - 48F/56F - 3HP - 2" x 2"
OEM wet end for the Balboa Niagara hot tub pump range.
Fits 2" (79mm) Unions. This is the 3Hp version for both the single or two speed pump. This wet end may also be fitted to some Sta-Rite pump motors as well.
A common wet end found on many hot tubs and spa sold in the UK.
Part Number
- Balboa: 1215012
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 110 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 1215012 |
| Impeller Dot Colour | Green, Red |
| Impeller Part No. | 1212235 |
| Impeller Vane Gap | 14 mm |
| Wet End Frame Size | 48F/56F |
| Impeller HP Rating | 3HP |
| Wet End HP | 3Hp |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.