Technical Info
Balboa 48F/ 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
£81.99INC VAT
20% DISCOUNT
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Balboa 48F/ 56F Wet End - 2HP - 2" x 2"
SKU: WET-4578MPN: 1215011RRP: £102.41
LOGIN FOR TRADE PRICING£81.99INC VAT
20% DISCOUNT
11 In Stock
Same day dispatch by 14:00
Get it tomorrowOrder in 13 hours and 49 minutes
LID: 1529
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Product Details
Balboa Wet End Niagara / Ultimax (Vico) - 48F/56F - 2HP - 2" x 2"
OEM wet end for the Balboa Niagara / Ultimax (Vico) hot tub pump range.
Fits 2" (79mm) Unions.
This is the 2Hp version for both the single or two speed pump. This wet end may also be fitted to some Sta-Rite pump motors as well.
The back side of this wet end has two sets of threaded brass inserts, so that you can connect it to two sizes of motor
A common Wet End found on many Hot Tubs and Spas sold in the UK.
Part Number
- Balboa: 1215011
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 104 mm |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | No |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 1215011 |
| Impeller Dot Colour | Green, Brown, Red |
| Impeller Part No. | 1212230 |
| Impeller Vane Gap | 14 mm |
| Wet End Frame Size | 48F/56F |
| Impeller HP Rating | 2HP |
| Wet End HP | 2Hp |
We ordered the wet end specified, which arrived the following day. It was well packaged. We fitted it directly onto the motor, with no problem. Well satisfied.