- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Flo-Master 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
£139.63INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
For Use with XP2e - Euro leg 6.1"
0 Reviews
SKU: WET-4350MPN: 91041951-000RRP: £174.54
LOGIN FOR TRADE PRICING£139.63INC VAT
20% DISCOUNT
2 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 16 hours and 58 minutes
Share
LID: 1914
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Recommended Additions
Hydrospares Pump Motor Bolt - 4 Pack
For 48 Frame Wet Ends
143 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: BLT-3383-4PK
£2.00
Pool Tool - Pump Armature Holding Tool
Holds Motor Shafts Solid
9 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4899
£30.00RRP:£31.20
Pool Tool - Impeller Wrench
Closed Faced Impellers
10 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4901
£47.99RRP:£64.80
Pool Tool - O-Ring Pick
Unbelievably Handy
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4903
£3.99RRP:£4.68
Pool Tool - Impeller Wedge
Holds Impellers For Removal
6 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 4902
£16.49RRP:£22.14
Gecko Aqua-flo XP2e Impeller
3Hp (50Hz) or 5Hp (60Hz)
Due to be discontinued.
last 2 In Stock.
SKU: IMP-4568MPN: 91695500
£35.53RRP:£44.97
Product Details
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 3HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- IMPORTANT NOTE:This wet end will fit the European spec Aqua-flo pumps with Sirem motors or older Emerson motors that have a 56F 6.1" mount pattern (102mm)
- They will not fit the more common type 56F mount pattern (104mm)
- Please check image above for measuring reference before ordering
Part Number
- Gecko: 91041951-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 114mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041951-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver |
| Impeller Part No. | 91695500 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 14mm |
| Wet End Frame Size | 56F (6.1" Euro Legs) |
| Impeller HP Rating | 3HP (5HP @ 60hz) |
| Wet End HP | 3Hp |
Impeller Details
| Image of Impeller used in Wet End |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Waterway Pump Union - 1.5"
1.5" x 1.5"
21 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: 3905MPN: 400-4060
£5.46RRP:£6.82
Gecko O-Ring - 178mm
AquaFlo XP Wet End Face Plate
42 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5383
£6.49
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Aqua-flo Wear Ring - 57mm
Flo-Master CP HP TP - Wet Ends
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: IMP-5468MPN: 92830062
£3.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55