- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Flo-Master 56F Wet End - 4HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 4HP - 2" x 2"
£101.49INC VAT
20% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 4HP - 2" x 2"
For Use with Aqua-flo XP2e - 6.3"
0 Reviews
SKU: WET-5474MPN: 91041940-000RRP: £126.46
LOGIN FOR TRADE PRICING£101.49INC VAT
20% DISCOUNT
Special Order Item
Lead time to be confirmed
QTY
Get it 19/08/2026Order in 98 days and 15 hours
Share
LID: 2892
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 4HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2.00" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- 56F Volute P/N: 92770725
- Faceplate P/N: 90916216
- Impeller P/N: 91695401
- Impeller Dot Colour: Green x 2 + Silver
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style motors
Part Number
- Gecko: 91041940-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 99mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041940-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver + Green |
| Impeller Part No. | 91695401 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 17mm |
| Wet End Frame Size | 56F (6.3") |
| Impeller HP Rating | 4HP |
| Wet End HP | 4Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Gecko Aqua-flo Flo XP2e Impeller - 2 ½Hp (European)
2 ½Hp (50Hz) / 4Hp (60Hz)
Discontinued
SKU: IMP-5388MPN: 91695400 / 91695401
£27.90RRP:£35.32
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55