- Hydrospares
- Hot Tub & Spa
- Spares & Accessories
- Pump Spares & Accessories
- Complete Wet Ends
- Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
Technical Info
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
£92.99INC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
For Use with Aqua-flo XP2e - 6.3"
0 Reviews
SKU: WET-5472MPN: 91041925-000RRP: £115.99
LOGIN FOR TRADE PRICING£92.99INC VAT
20% DISCOUNT
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
QTY
Get it WednesdayOrder in 15 hours and 52 minutes
Share
LID: 2891
Need Advice? Get in touch with one of the options below or visit our contact page.
Product Details
Gecko Flo-Master 56F Wet End - 2.5HP - 2" x 2"
- OEM wet end for the Aqua-flo Flo-Master XP2e hot tub pump range. Fits 2" unions
- The XP2e wet end replaces older XP2 versions and can fitted to 1 or 2 speed motors
- 56F Volute P/N: 92770725
- Faceplate P/N: 90916216
- Impeller P/N: 91695250 (2.5HP-2250)
- Impeller Dot Colour: White + Silver
- This wet end will fit, both European (finned) and American (smooth) style motors
Part Number
- Gecko: 91041925-000
Technical Specifications
Wet End Information
| Configuration | Center Suction, Side Discharge |
| Impeller Diameter | 104 mm |
| Union Connection Ref | 2 " (Inch) |
| Connection Diameter | 79mm |
| Spare Parts Available | Yes - See Spare Parts List |
| Thread Type | Male - Buttress |
| Part No. | 91041925-000 |
| Impeller Dot Colour | Silver + White |
| Impeller Part No. | 91695250 |
| Shaft Seal Type | PS-200 |
| Impeller Vane Gap | 11 mm |
| Wet End Frame Size | 56F (6.3") |
| Impeller HP Rating | 2.5HP |
| Wet End HP | 2.5Hp |
Compatible Wet End Thread Size
| Wet End Diagram |
Reviews (0)
Reviews (0)
No reviews have been added yet.
Questions & Answers
No questions have been asked yet.
Spares
HS PRO Shaft Seal PS-200
5/8" / 15.8mm Shafts
Special Order Item
Available to Back Order
SKU: PMS-3206MPN: 92500170
£10.99RRP:£12.11
Gecko Aqua-flo Flo Master XP2e - Impeller
2 ½Hp - 4THp
1 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: IMP-4567MPN: 91695250
£34.46RRP:£43.08
32 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: SCR-5467MPN: 99730050
£0.99
Gecko Pump Drain Plug
Suitable for FMHP & FMCP Wet Ends
Restocking in progress
Available to Back Order
SKU: PLU-5465MPN: 92290015
£9.00RRP:£10.20
Gecko O-Ring - 11mm
Aqua-flo Drain Plugs on FMCP & FMHP
37 In Stock
Same day dispatch by 14:00
SKU: ORG-5466MPN: 92200120
£0.49RRP:£0.55